لیست وتخفیف ویژه بهترین مراکز کاردرمانی در کرج:علل و علائم آرنج تنیس بازان یا بیماری تنیس البو چیست ؟

درمانی کودکان در منزل , بهترین کرج کلینیک گفتار درمانی , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان , بهترین کرج گفتار

لیست وتخفیف ویژه بهترین مراکز کاردرمانی در کرج:علل و علائم آرنج تنیس بازان یا بیماری تنیس البو چیست ؟تنیس البو یک التهاب مزمن و پارگی عضلات متصل به عضلات ساعد در قسمت بیرونی آرنج است
علل و علائم آرنج تنیس بازان یا بیماری تنیس البو چیست ؟
تنیس البو چیست ؟
بیماری تنیس البو (اپیکوندلیت جانبی) یا به عبارتی آرنج تنیس بازان بیماری دردناکی است که ناشی از استفاده بیش از حد تاندون‌های آرنج در پی حرکات مکرر مچ دست و بازو رخ می‌دهد. این بیماری برخلاف نامش تنها ورزشکاران را درگیر خود نمی‌کند. درد ناشی از این عارضه عمدتا در محل اتصال تاندون‌های عضلات ساعد به برجستگی استخوانی در خارج آرنج احساس می‌شود و ممکن است به مچ‌دست و ساعد نیز سرایت کند. اگر بیمار همچنان به فعالیت‌هایی که موجب این عارضه می‌شوند ادامه ندهد تنیس البو معمولا با گذشت زمان بهبود می‌یابد. این عارضه بسته به شدت آن معمولا بین 6 هفته تا 2 سال طول می‌کشد. لازم به ذکر است که در برخی مواقع بعد از درمان احتمال بازگشت علائم این بیماری وجود دارد.

divider

تنیس البو چگونه ایجاد میشود
تنیس البو بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج میچسبند. اینها عضلات اکستانسور و سوپیناتور ساعد هستند. محل دقیق اتصال این تاندون ها سطح خارجی پایین ترین قسمت استخوان بازو است. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار میگیرد.

ادامه مطلب  لیست بهترین کلینیکهای تخصصی اوتیسم در تهران | شهید کلاهدوز

بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر میشود. محل اتصال این تاندون ها بر روی یک برجستگی به نام اپی کندیل خارجی است. با خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی این برجستگی استخوانی به جلو و عقب میروند و این حرکت در دراز مدت میتواند موجب آسیب به تاندون شود.

مطلب پیشنهادی
تا 40 درصد تخفیف واقعی در سفارش آنلاین غذا از چیلیوری
تا 40 درصد تخفیف واقعی در سفارش آنلاین غذا از چیلیوری

گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود . در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.

علائم تنیس البو چیست ؟
علایم بیماری آرنج تنیس بازان معمولا بتدریج ظاهر میشود و در عرض چند ماه شدت میابد. این بیماری معمولا با ضربه یا آسیب منفردی شروع نمیشود. مهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخانن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر میشود.

بیماری بیشتر در دست غالب که معمولاً دست راست است دیده میشود. پزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که میتوانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی و یا الکترومیوگرافی استفاده کند.

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای تخصصی مغز و اعصاب l دکتر فلج مغزی و سکته مغزی l شهرستان زاهدان

دلایل شایع ابتلا به تنیس البو
عضلات بازکننده ساعد: همه عضلات بازکننده مچ دست در یک تاندون به هم می‌رسند. آسیب‌دیدگی این تاندون که غالباً به دلیل استفاده بیش‌ازحد از آن اتفاق می‌افتد می‌تواند باعث بروز عارضه تنیس البو شود.
عصب خلفی اینتراسئوس (بین ماهیچه‌ای): یک عصب که از میان عضلات سوپیناتور عبور کرده و در صورتی که از محل خود خارج شود می‌تواند باعث درد جانبی آرنج شود.
سینوویت مفصل رادیو – هیومرال: تورم و التهاب کپسول اطراف مفصل شانه
درد ناشی از مشکلات ستون فقرات گردنی و کمری و شانه می‌تواند همراه با درد آرنج باشد. این درد به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت بدنی ثابت مانند نشستن‌ها طولانی مدتی پشت میز یا در اتومبیل ایجاد می‌شود.
تنیس البو یا آرنج تنیس بازان غالباً در دهه چهارم زندگی افراد و پس از آن اتفاق می‌افتد و در زنان بیش از مردان رخ می‌دهد.

نشانه‌های تنیس البو یا آرنج تنیس بازان
علائم تنیس البو عبارتند از:

درد قسمت بیرونی آرنج که به سمت ساعد و عضلات بازکننده کشیده می‌شود، درد معمولاً به آرامی افزایش می‌یابد
از علائم همراه آن می‌توان به چوب شدگی و گرفتگی عضلات به خصوص در هنگم صبح اشاره کرد
التهاب و تورم ممکن است بیمار را در هنگام شب بیدار کند
درد با انجام فعالیت‌هایی که در آنها از این عضلات استفاده می‌شود تشدید می‌شود مانند بلند کردن و گرفتن اجسام
قدرت گرفتن و چنگ زدن اجسام و فعالیت‌هایی که در آنها عضلات آسیب‌دیده درگیر می‌شوند کاهش می‌یابد
گزگز و سوزن سوزنی شدن انگشت دست
تشخیص تنیس البو
پزشک معمولاً با شنیدن سابقه علائمآرنج تنیس بازان ، فعالیت‌های روزانه‌های که انجام می‌دهید و آسیب‌دیدگی‌های قبلی متوجه ابتلا به عارضه تنیس البو می‌شود. همچنین ممکن است معاینات بالینی هم انجام شود.

ادامه مطلب  کاردرمانی وگفتار درمانی خوب در کرج: درد دست چپ؛ علل و درمان

معمولاً برای تشخیص عارضه تنیس البو نیاز به عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس نیست اما در برخی موارد برای رد وجود عارضه‌های دیگر مانند آرتروز که باعث ایجاد درد در آرنج می‌شوند، علائم آسیب‌دیدگی‌های دیگر یا تجمع کریستال‌های کلسیم در تاندون‌ها و رباط‌ها به کار می‌رود.

ام آر ای می‌تواند مشکلات بافت نرم مانند تاندون‌ها و عضلات را نشان دهد

اسکن استخوان در موارد نادر انجام می‌شود. این اسکن می‌تواند شکستگی‌های ناشی از فشار در استخوان یا بیماری‌های خاص مانند تومور یا عفونت را نشان دهد.

پیشگیری از تنیس البو یا آرنج تنیس بازان
انجام اقدامات لازم برای محافظت از عضلات بازو و تاندون‌ها ممکن است موجب پیشگیری از بروز بیماری تنیس البو شود. در این قسمت به معرفی چند اقدام احتیاطی می پردازیم:

ترک و یا تغییر فعالیت‌هایی که موجب بروز بیماری آرنج تنیس بازان می‌شوند.

استراحت در حین و یا بین فعالیت‌هایی که با کمک دست و بازو انجام می‌شوند.

بلند کردن صحیح اجسام، در صورت بلند کردن اجسام بهتر است اشیاء را نزدیک بدن قرار داده و در حالی‌ که کف دست به سمت بالا است اقدام به بلند کردن کنیم.

انجام صحیح تکنیک ورزشی و یا کمک گرفتن از یک مربی مجرب

تنظیم تجهیزات ورزشی، به عنوان مثال تورهای راکت نباید خیلی سفت باشند.

علل و علائم آرنج تنیس بازان یا بیماری تنیس البو چیست ؟

بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی بازرگان (شهر)
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی بوکان
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی پلدشت
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی پیرانشهر
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی تازه‌شهر
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی تکاب
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی چهاربرج (میاندوآب)
بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی خلیفان
آموزش گفتار درمانی , بهترین کرج گفتار درمانی بزرگسالان , بهترین کرج گفتار درمانی در منزل , بهترین کرج گفتار درمانی کودکان در منزل , بهترین کرج کلینیک گفتار درمانی , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان , بهترین کرج گفتار درمانی چیست , بهترین کرج رشته گفتار درمانی , بهترین کرج مراكز گفتار درماني شرق تهران , بهترین کرج گفتار درمان خوب در تهران , بهترین کرج دکتر هوشنگ دادگر , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی دولتی , بهترین کرج مراکز گفتاردرمانی در جنوب تهران , بهترین کرج بهترین متخصص گفتار درمانی در تهران , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی در غرب تهران , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی در کرج , بهترین کرج بهترین گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج ادرس گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج درمان لکنت زبان در کرج , بهترین کرج گفتار درمانی بزرگسالان در کرج , بهترین کرج درمان لکنت در کرج , بهترین کرج مطب گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج فهرست گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج درمان تلفظ در کرج , بهترین کرج بهترین کاردرمانی در کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج کاردرمانی البرز , بهترین کرج کلینیک کاردرمانی در کرج , بهترین کرج مراکز توانبخشی کرج , بهترین کرج کاردرمانی سینا , بهترین کرج مراکز کاردرمانی کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج ادرس گفتاردرمانی در کرج, بهترین کرج بازار کار کاردرمانی , بهترین کرج کاردرمانی در منزل , بهترین کرج کاردرمانی کودکان , بهترین کرج رتبه لازم برای کاردرمانی , بهترین کرج مرکز کاردرمانی , بهترین کرج رشته کاردرمانی چیست؟ , بهترین کرج کاردرمانی غرب تهران , بهترین کرج کاردرمانی جسمی

ادامه مطلب  بهترین کلینیکهای کاردرمانی - نوروفیدبک زیدآباد

Related posts